Звичайна версія сайту
Ліцензування

Національний банк України реєструє банки, надає та відкликає банківські ліцензії, щоб захистити клієнтів банків від некомпетентного управління і ризиків. Національний банк постійно удосконалює нормативно-правову базу для  подальшого приведення її у відповідність до європейського законодавства та стандартів Базельського комітету з банківського нагляду. У жовтні 2017 року регулятор розпочав комплексний перегляд правового регулювання реєстрації та ліцензування банків. У розділі міститься інформація про різні типи ліцензій.

 

Банківська ліцензія

Банк може здійснювати діяльність тільки на підставі банківської ліцензії.

Банківська ліцензія дає право надавати три основні види банківських послуг в національній валюті:

  • залучати депозити від будь-яких громадян та організацій
  • відкривати та вести поточні рахунки
  • надавати кредити
 

Генеральні ліцензії на валютні операції

Послуги в іноземній валюті банки та фінансові компанії надають лише на основі генеральної валютної ліцензії. Без такої ліцензії банк не має права залучати депозити в іноземній валюті.

 

Кожен пункт обміну валют повинен працювати на основі генеральної валютної ліцензії.

 

Індивідуальні валютні ліцензії

Національний банк надає індивідуальні ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями. Валютні цінності – це грошові кошти, цінні папери та платіжні документи в іноземній валюті, а також золото, срібло, платина, метали платинової групи, що доведені до найвищих проб, інвестиційні монети.

Індивідуальна ліцензія Національного банку необхідна для здійснення операцій, при яких відбувається перехід права власності на валютні цінності.

Обов‘язковим є отримання індивідуальної валютної ліцензії для визначених законодавством операцій з переказування валютних цінностей за кордон, використання за межами та на території України.

Найбільш поширені операції, що вимагають отримання індивідуальної валютної ліценції:

  • розміщення коштів
  • інвестиції
  • вивезення банківських металів